Országos tervpályázat_Váci Mihály Katolikus Általános Iskola_Nagykáta
KONTEXTUS_Olyan telek a tervezési helyszín, ahol a tervezett épület átmenetet kell képezzen a családi házas beépítés és a városias, többszintes épületek között. Olyan zártsorúan telepített épület az új iskola, mely ez azt átmenetet létrehozva városi szövetet teremt. Az iskola bejárata előtt közösségi térré alakul a járda, mely megállít és kijelöli a város új épületét, annak bejáratát. Három különböző léptékű és szintszámú tömegben helyeztük el a funkciókat, mely tömegeket úgy pozicionáltuk, hogy a legkisebb a családi házak sorába fordul, a másik a szomszédos társasház tömegét folytatja, míg a legnagyobb funkciót, a tornacsarnokot befogadó tömeg a tömbbelsőbe kerül. A három kubus úgy helyezkedik el egymáshoz képest, hogy azok egy új városi teret alakítanak ki, az iskola új bejáratát határozzák meg. Az utca vonalától hátraugró tömeg nem csak a tér kialakulását teszi lehetővé, hanem az utca felé forduló, hosszan elnyúló iskolatömböt is tagolja. A tér mellett éri el a ház a legmagasabb pontját, ami egy új téri hangsúlyként jelenik meg a városban.
MŰKÖDÉS ÉS FUNKCIÓ_A három – az iskola tömegét meghatározó - tömeg körül és azok tetején különböző funkciójú területek alakulnak ki, úgymint sportudvar és játszótér, csendeskert, vagy az északi oldalon kialakított parkoló zóna, a tömbök tetején létrehozott új sportpályák, vagy a kültéri oktatásra is alkalmas tetőterasz. A kis telek mérete miatt az épület is kompakt kialakítást igényel. A legnehezebb feladatnak a nagyméretű tornaterem pozíciójának megtalálása bizonyult. Annak optimális helyzetét az ’L’ formában elhelyezett tanulóterek ölelésében képzeltük el. Olyan térkapcsolatokat hoztunk létre, ahol az iskola közösségi terei folyamatos vizuális kapcsolatban vannak a tornateremmel is. Mivel ez a tervezési program legnagyobb volumenű tere, mindenképpen fókuszált teret szántunk neki. Ez nem csak a sportolás teréül szolgál, de különféle rendezvényeknek, ünnepi alkalmaknak is reprezentatív helye lehet.
Habár a házban van egy minden szintet áthidaló lépcsőház, egy olyan több szintes zsibongóteret terveztünk, melynek áttörései humánus léptéket teremtenek, a szinteket pedig olyan lépcsőkkel kapcsoltuk össze, melyek átlátható közlekedési rendszert hoznak létre. Nem csak a kertkapcsolatok fontosak, a tetők használata miatt a vertikális közlekedés is kiemelt. A sportpályák és kültéri terek függőleges kapcsolatát két kültéri lépcső is biztosítja. Az utcával párhuzamosan futó aula összetett terei gazdagítják az iskola térrendszerét. A tornateremmel szoros kapcsolatban álló aulatér egyik vége a kertkapcsolatot teszi lehetővé, másik végén egy többfunkciós, kiszélesedő lépcső vezet fel az oktatás terei felé. Az első emeleti zsibongó tér a ház súlypontja. Innen érhetjük el az oktatás tereit és a tornaterem lelátóját is.
MEGJELENÉS_A különböző struktúrájú vakolatok sávos megjelenése az egész épületen konzekvensen fut körbe, legyen az a tantermeket és cellás funkciókat magába foglaló tömeg, vagy a tornaterem tömbje. A földszint szálcementtel burkolt sávja időtálló és ellenáll a használatból fakadó elavulásnak. A házon ott helyezkednek el négyzet alakú ablakok, ahol cellás elrendezésben sorakoznak a ház kisebb terei. A színes textilárnyékolók nem csak üde színfoltot kölcsönöznek a ház külső megjelenésének, de többféle módon történő állíthatósága megfelelő árnyékolást biztosít. Az ablakok közötti félkör alakú, szintén vakolt homlokzati motívumok és a kör ablakok megjelenése oldja a ház szigorúan szerkesztett rendjét. A színes, acél kiegészítők nem csak szükséges elemekként, hanem színfoltokként jelennek meg a földszínű házon.
Célunk olyan iskola tervezése volt, mely a korszerű iskolai térhasználat mellett hozzá tud járulni az itt dolgozók és a diákok mindennapjaihoz úgy, hogy a kisvárosi szövetbe simulva a város jelentős közintézményévé is válik. A zsűri tervünket kiemelt megvétellel jutalmazta.
​​​​​
építészet/architecture: Batizi-Pócsi Gergő, Batizi-Pócsi Péter, Kovács Kende /batlab architects/, látványtervek/visualization: Várhidi Bence, Varga Bianka_helyszín/location: Nagykáta_projekt év/design: 2024_volumen/area: 6000 nm